376. ա, բ)
Ա ) Բնակարանի վերանորոգման համար վճարելով 117000 դրամ գնեցին 2տ գաջ և 3տ ցեմենտ: Ինչ արժե 1տ գաջը, եթե 1տ ցեմենտը արժե 25000 դրամ:
Լուծում
25000×3=75000
117000-75000=42000
42000:2=21000
Պատ.` 21000
Բ ) 3կգ գամ գնելու համար վարպետը վճարել է 2400դրամ: Որքան արժե 15գամը, եթե 40հատ գամի զանվածը 1կգ է:
Լուծում
2400:3=800
1000:40=25
25×15=375դրամ
Պատ.՝ 375 դրամ