Մաթեմատիկա 24.09.2020

  1. ա )4242 -(3415-1280)=4242-2135=2107
    324216- (43015 – 1200) : 5=324216-41815:5=324216-8363=315853
    215432 – 55 * (42240 : 60 – 704)=215432

  2. Պահեստապետը պահեստում եղած 840 կգ շաքարավազից 2- ական կիլոգրամ լցրեց 180 տոպրակների մեջ և ուղարկեց խանութ: Որքա՞ն շաքարավազ մնաց պահեստում :

180×2=360

840-360=480

Պատ.՝ 480 կգ շաքարավազ

  • Հաշվի՛ր
    ա)  2324 * 72=167328                  բ)   1180 * 340=401200
          6540 * 840 =5493600                      2500 * 160=400000      
          8452 * 62 =524024                   1200 * 320=384000

  • Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը, եթե   a = 3400

    ա) 2458 * (a – 3339)=149938             բ ) 5642 * (a – 3352)=270816
         1647 * (a – 3400)=0                      9999 : (a – 3399)=9999

  • Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ հավասարությունը դառնա ճշմարիտ:
    ա) 610 + 300 – (120 – 20) = 810             600 – (600 – 500) * 5 = 100
          610 –( 300 – 100) : 20 = 600                600 – (300 – 500 : 5) = 400

  • Կազմի՛ր արտահայտություն և լուծի՛ր խնդիրը:

    Բրիգադը մինչև  ընդմիջում քաղեց 2տ 450 կգ խնձոր, իսկ ընդմիջումից հետո՝ 600 կգ ավելի : Ամբողջ խնձորը հավասարապես լցրեցին 220 արկղի մեջ և ուղարկեցին պահեստ: Քանի՞ կիլոգրամ խնձոր լցրեցին յուրաքանչյուր արկղի մեջ:

Lուծում

2450+600=3050 քաղեց ընդմիջումից հետո
2450+3050=5500քաղեց ընդմիջումից առաջ և հետո

5500:220=25կգ խնձոր ամեն արկղում

Պատ.՝ 25կգ խնձոր ամեն արկղում

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s